Czego nie dostaniesz już od lekarza? Zwolnienia elektroniczne (e-zwolnienia).

zwolnienia elektroniczne
 e-zwolnienia lekarskie


Koniec z wydawaniem zwolnień lekarskich w formie papierowego dokumentu

Kończy się wydawanie zwolnień lekarskich w formie papierowego dokumentu.
Już od 1 grudnia 2018 roku weszły w życie przepisy nakładające na lekarzy obowiązek wystawiania tzw. e-zwolnień. Lekarz nie wystawia już papierowego zwolnienia, a jedynie wprowadza dane do elektronicznego systemu ZUS. W ten sposób ZUS natychmiast dowiaduje się o chorobie ubezpieczonego. Z kolei zarówno pacjent, jak i pracodawca pozbywają się obowiązku wypełniania i przesyłania papierowych dokumentów do ZUS. Wchodzą do naszego życia zwolnienia elektroniczne (e-zwolnienia).

Forma elektroniczna zwolnień.

Dane o chorobie ubezpieczonego zostaną jednak dostarczone w formie elektronicznej jedynie do tych pracodawców, którzy posiadają profil na ZUS-owskim portalu PUE. Obowiązek posiadania takiego profilu mają jedynie Ci płatnicy, którzy rozliczają składki ZUS za więcej niż 5 osób. Mały przedsiębiorca, który nie posiada konta na PUE (choć w każdym momencie może je założyć), nie otrzyma zatem informacji z ZUS w formie elektronicznej. 


Nie oznacza to jednak, że ZUS nie wystawi zwolnienia elektronicznego jemu lub jego pracownikom. Zwolnienia elektroniczne (e-zwolnienia) zostaną bowiem wystawione w każdym przypadku, a lekarz wyśle każde takie e-zwolnienie do ZUS oraz sprawdzi, czy przedsiębiorca posiada profil na PUE. Jeśli okaże się, że takiego profilu przedsiębiorca nie posiada, lekarz zobowiązany będzie do wydrukowania zwolnienia z systemu. Nie oznacza to jednak “zamiany” zwolnienia elektronicznego na papierowe. Taki wydruk będzie jedynie potwierdzeniem wystawienia zwolnienia elektronicznego, które pracownik może następnie dostarczyć swojemu pracodawcy.

Z kolei w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, papierowy wydruk zwolnienia z systemu będzie miał wartość jedynie informacyjną. ZUS i tak natychmiast otrzyma od lekarza zwolnienie elektroniczne. W przypadku jednak, gdy przedsiębiorca będzie chciał wnioskować o zasiłek chorobowy, nie będzie musiał dostarczać do ZUS żadnego zwolnienia, a jedynie sam druk ZUS Z-3b


Szerzej na ten temat:


https://zus.pox.pl/…/to-juz-koniec-papierowych-zwolnien-lek…

Warto zabrać ze sobą NIP.

Przypominamy, że udając się do lekarza warto zabrać ze sobą NIP swojego pracodawcy. Lekarze często o niego pytają. 
Co najmniej w dobrym tonie jest też, pomimo wprowadzonych powyższych rozwiązań, telefoniczne poinformowanie swojego pracodawcy (przełożonego) o swojej nieobecności w pracy z powodu choroby.

#biurorachunkowek2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *